а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квичи

квичат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8057
1. За прасе, куче - испушта карактеристични звуци на квичење.
Англиски: squeak Албански: gërvin
Примери:
Кучето квичеше, мавташе со опашката, скокаше и се милуваше.
Прасињата во кочината квичеа.
2. Испушта карактеристични звуци на квичење.
Англиски: squeak Албански: gërvin
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој само квичи cо гајдата и сосем по танец оди.
Tаа започна да квичи како куче со здробена нога.
Болниот тивко квичеше.
Изведенки
квичење ср.
мн. квичења
глаг. им.
Пример: Cе слушнаа тенки квичења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК