а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квит

Вид збор: Придавка
1. Што е ист, изедначен cо некого или нешто.
Англиски: even
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Ти ме удри мене, јас те удрив тебе и сега сме квит.
2. Што е без долг, што е ослободен од (паричен, материјален) долг, раздолжен.
Англиски: even
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Вчера ми ја плати последната рата и сега сме квит.
Изведенки
квит прил.
готово, крај
Пример: Јас реков не може и квит! Не успеа и квит!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК