а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квислинг

мн. квислинзи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31012
Помагач, соработник, слуга на окупаторот, предавник на татковината.
Англиски: quisling
Примери:
Квислинзите ни ја уништуваат државата.
Изведенки
квислиншки прид.
квислиншкиот
Пример: квислиншка влада