а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квинтет

мн. квинтети
Вид збор: Именка, машки род
1. Музичка творба за пет инструмента или за пет гласа.
Англиски: quintette Албански: kuintet
Употреба: Музика и танц
2. Ансамбл од петмина исполнители.
Англиски: quintette Албански: kuintet
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи