а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квинта

мн. квинти
Вид збор: Именка, женски род
1. Петти степен од тонската скала; интервал од пет тонски степени.
Англиски: fifth Албански: kuinta
Употреба: Музика и танц
2. Строфа од пет стиха.
Албански: kuinta
Употреба: Литература
FlexiMac
 менување на македонски глаголи