а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квиз

мн. квизови
Вид збор: Именка, машки род
Натпревар во знаење.
Англиски: quiz
Примери:
телевизиски квиз
Часовите организирани во вид на квиз побудуваат голем интерес кај учениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи