а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квечерина

мн. квечерини
Вид збор: Именка, женски род
1. Време при крајот на денот, пред паѓање на самрак.
Англиски: evening Албански: muzg
Примери:
Квечерината беше пријатна, иако на небото брзаа натежнати облаци.
2. Време непосредно пред некаков настан.
Англиски: dawn Албански: natë para ndonjë ngjarje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во квечерината на војната луѓето беа исплашени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи