а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квекер

мн. квекери
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на протестантска секта во Англија и Северна Америка.
Англиски: Quaker
Употреба: Религија
Изведенки
квекерски прид.
квекерскиот