а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ква

Вид збор: Извик
Ранг: 17531
1. Извик за имитирање глас на некои птици (гуска, пајка).
2. Извик за имитирање глас на жаба.
Изведенки
ква - ква! изв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК