а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квачи

квачат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21166
1. За птици - веде пилиња лежејќи на јајца.
Англиски: hatch Албански: klloçit, squk, çel
Употреба: Зоологија
Примери:
Кокошките квачат јајца.
2. денгуби
Англиски: waste time Албански: klloçit
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој уште квачи, а јас работам.
3. Предолго работи некоја работа што објективно може да се заврши за покусо време.
Англиски: brood Албански: klloçit
Употреба: Разговорно
Изрази
Квачи јајца - си го троши времето.
Изведенки
квачење ср.
глаг. им.