а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квачило

мн. квачила
Вид збор: Именка, среден род
Дел од преносниот механизам со кој се активираат тркалата кај моторните возила.
Англиски: clutch
Употреба: Разговорно , Технологија