а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квас

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20817
1. квасец
Англиски: yeast Албански: tharmë, farë
Примери:
Во недела жените месеа леб, па квасот требаше да биде замесен одвечер.
2. Национален пијалак во Русија, добиен со ферментација на лебни продукти.
Албански: lloj pije
Употреба: Гастрономија