а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квасник

мн. квасници
Вид збор: Именка, машки род
Леб cо квасец, квасен леб.
Англиски: sourdough bread
Употреба: Гастрономија