а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квасец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16288
Маса составена од живи квасни габички што предизвикуваат вриење, ферментација.
Англиски: yeast Албански: tharmë, farë, majë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го стави квасецот во малку вода и го замеси тестото.
Изрази
(бот.) Пивски квасец - вид габичка. Ѕaccharomyces cerevisiae.