а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квасен

квасниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44907
1. Што е од квас.
Латински: Saccharomyces
2. Што се однесува на квас, квасец; што содржи квас, квасец; што се подготвува со квас, квасец.
Примери:
квасено млеко
Изрази
Квасни габички - (бот.) Микроорганизми во квасот, квасецот и др. што предизвикуваат ферментација.