а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кварц

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Тврд, безбоен минерал (силициум-диоксид), еден од најраспространетите во Земјината кора, што се користи како суровина во производството на стакло, порцелан и др.
Англиски: quartz
Употреба: Геологија
Примери:
Кварцот е кралот на часовничарската технологија.
Изрази
Кварцна ламба - вид ламба со ултравиолетови зраци.
Изведенки
кварцен прид.
кварцниот