а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кварцит

мн. кварцити
Вид збор: Именка, машки род
Метаморфна карпа составено од зрна кварц, цврсто поврзани со силициумски цемент.
Англиски: quartzite
Употреба: Геологија