а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квартира

мн. квартири
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22044
стан, соба за живеење
Англиски: accommodation, quarters Француски: quartier
Употреба: Архаизам
Примери:
Во квартирата има достатно место за нас и за она малку мебел што го имаме.
Изведенки
квартирка ж.
мн. квартирки
дем.