а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квартал

мн. квартали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17141
1. Четвртина од годината, период од три месеца.
Англиски: quarter Албански: kuartal
Примери:
Во последниот квартал од годината постигнати се големи успеси во производството.
2. кварт
Англиски: district Албански: kuart, distrikt
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој cе отсели во централниот квартал на градот.