а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кварк

мн. кваркови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34579
Вид елементарни честички.
Англиски: quark Албански: kuark
Употреба: Физика
Примери:
Кварковите, заедно со лептоните, се градбените единки на материјата. [извор]
Постојат шест типови кваркови.
Изведенки
кварков прид.
кваркови
Што се однесува на кварк.
Пример: кваркови сили