а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квант

мн. кванти
Вид збор: Именка, машки род
Количество енергија што се јавува или зрачи при промена на состојбата на составните делови на материјата.
Англиски: quantum Албански: kuant, sasi
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК