а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квантифицира

квантифицираат; квантифицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Определи, определува, измери, мери нешто по квантитет.
Англиски: quantify
Примери:
За сите нив е квантифициран бројот на наставните часови.