а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квантитативен

квантитативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 32589
Што се однесува на квантитет.
Англиски: quantitative
Примери:
Меѓу нив постои квантитативна и квалитативна разлика.
Квантитативна редукција.
Изведенки
1. квантитативно прил.
Пример: Тие промени квантитативно или квалитативно се одразиле врз производството.
2. квантитативност ж.