а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квантен

квантниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14177
1. Што се однесува на квант.
Албански: kuante
Употреба: Физика
2. Квантна теорија, физичка теорија од почетокот на дваесеттиот век, која ја проучува структурата на материјата во под-атомско ниво.
Англиски: quantum Албански: kuante
Употреба: Физика
Примери:
Поимот „квант“ го вовел Макс Планк во 1900 година, во неговата теорија за зрачење на апсолутно црно тело.
Кватната теорија и теоријата на релативност се двете најпрецизни и најуспешни теории во историјата на науката.
Изрази
Квантна механика - најстариот, најосновен дел на квантната теорија.
Квантна теорија на поле - фундаментална физичка теорија, основа на Стандардниот Модел во физиката.