а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квалификуван

квалификувани
Вид збор: Придавка
Што има соодветни квалификации, што има потребно знаење, школска, стручна подготовка, што е оспособен, стручен за нешто.
Англиски: qualified
Примери:
Подоцна самиот призна дека е квалификуван тутунски работник.
Изрази
Квалификуван труд - што бара специјална и долготрајна подготовка.
Квалификувано мнозинство - мнозинство што се добива при избори според пропишана норма, обично cо две третини или три четвртини од бројот на глаcовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи