а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квалификатив

мн. квалификативи
Вид збор: Именка, машки род
Качествена определба, оценка за особините на некого или на нешто.
Примери:
Тоа е основниот квалификатив по којшто ја вреднуваме оваа книга.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи