а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квалитет

мн. квалитети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2586
својство, особина, вредност, позитивно својство
Англиски: quality Албански: kualitet
Примери:
По живците ми гази: квалитетот на виното зависи од јадењето, вели, без јадење не се одредува неговата вредност.
зголемување на квантитетот на сметка на квалитетот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК