а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квалитетен

квалитетни
Вид збор: Придавка
Што е со добар квалитет, што се одликува со квалитет, со добри својства.
Англиски: good quality
Примери:
За негова изработка е потребно квалитетно платно.
Потребни се образовани и квалитетни кадри.
За квалитетно производство на вино потребно е осовременување на фабриката.
Изведенки
квалитетност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи