а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квалитативен

квалитативниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на квалитет.
Англиски: qualitative
Примери:
И покрај иновациите тие не ги оправдаа очекувањата ниту од содржински, ниту од квалитативен аспект.
квалитативни обележја, квалитативни односи
Изведенки
квалитативно прил.
Пример: Таа служба треба и понатаму да се засилува, и квантитативно и квалитативно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи