а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квакне

квакнат; квакни, квакнете; квакнав, квакнаа; квакнал; квакнат; (ќе) квакнев, (ќе) квакнеа; (ќе) квакнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33136
1. Седне, се заседне.
Албански: ulet, mbetet ulët
Употреба: Разговорно
Примери:
Дојде и се квакна на столот.
Кога ќе квакне, не станува.
2. Изнемошти од старост, физички пропадне.
Албански: mbetet, i lodhur
Употреба: Разговорно
Примери:
Квакна под тежината на годините.
Изведенки
квакнува несв.
квакнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК