а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квака

мн. кваки
Вид збор: Именка, женски род
1. Дршка, рачка на брава за отворање и затворање на врата, прозорци и сл.
Англиски: handle Албански: dorezë
Примери:
Внимателно ја притисна кваката и ја турна вратата.
2. Крив предмет што наликува на рачката на брава со различна намена.
Албански: grrep
3. Црти и рески - лошо напишани букви.
Англиски: scrawl Албански: shkarravinë
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи