а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квазинаука

мн. квазинауки
Вид збор: Именка, женски род
лажна, привидна наука
Англиски: quasi-science
Примери:
Многумина се убедени дека тоа е квазинаука без правила.
Изведенки
квазинаучен прид.
квазинаучниот
Пример: квазинаучна монографија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи