а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квадрат

мн. квадрати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4673
1. Четириаголник на којшто cите страни му се иcти и cите агли прави.
Англиски: square Албански: katror
Употреба: Математика
2. Втор степен на број; производ што се добива од број помножен со самиот себе.
Англиски: square Албански: katror
Употреба: Математика
3. Квадратен метар како единица мерка за површина.
Англиски: square meter Албански: metër katror
Употреба: Математика , Разговорно
Примери:
Купи стан од сто квадрати.
Изведенки
квадратче ср.
мн. квадратчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК