а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квадратест

квадратестиот
Вид збор: Придавка
Што е сличен на квадрат.
Англиски: square
Примери:
квадратеста масичка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи