а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квадратен

квадратни
Вид збор: Придавка
1. Што е со форма на квадрат.
Англиски: square
Примери:
Тој ме пречека во малото квадратно дворче.
2. Што се однесува на површина во називите за мера.
Англиски: square
Примери:
квадратни метри, квадратни сантиметри
3. Што се однесува на втор степен; што содржи вредност подигната на квадрат.
Англиски: quadratic
Употреба: Математика
Примери:
квадратен корен, квадратна функција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи