а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кај

Вид збор: Сврзник
1. Во зависносложени односни (релативни) реченици, во составот на зависната дел-реченица.
Англиски: where
Примери:
Тие отидоа на местото кај се одвивал настанот.
2. Сврзувачко средство заедно со што.
Англиски: where
Примери:
Кај што изгрева сонцето, таму се најде тој со групата.
Се искачија на планината кај што се одморија половина час.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи