а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кај

Вид збор: Предлог
1. место, простор, положба
Англиски: where Албански: te, ke
Примери:
Кај вас е многу топло.
Одам кај директорот на состанок.
Се сретнале кај чинарот, но не се поздравиле.
2. Со приближна временска определба.
Англиски: around Албански: kah
Примери:
Свадбите почнуваа кај Петровден.
Кај Митровден го напуштаа бачилото на Бистра.
3. Приближна бројност.
Англиски: about Албански: afro, përafërsisht
Примери:
Мислам дека имаше кај стотина гледачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи