а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајмаклија

мн. кајмаклии
Вид збор: Придавка
Што има многу кајмак (обично за кафе).
Англиски: foamy Турски: kaymaklı
Употреба: Неменлив збор
Примери:
кафе кајмаклија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК