а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајмакам

мн. кајмаками
Вид збор: Именка, машки род
Застапник на везирот или валијата во некоја околија; управител на околија, каза.
Англиски: mayor Турски: kaymakam
Употреба: Административен термин , Историја
Изведенки
кајмакамски прид.
кајмакамскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи