а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајмакамство

Вид збор: Именка, среден род
Територијална единица со која управува кајмакамот; објектот, седиштето на кајмакамот.
Англиски: mayor's office Турски: kaymakamlık
Употреба: Административен термин , Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи