а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајдиса

кајдисаат
Вид збор: Глагол, свршен
нападне, погуби
Англиски: attack Турски: kaydırmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Го кајдисале горе в планина.
Изведенки
1. кајдисува несв.
кајдисуваат
2. кајдисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи