а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајдарак

мн. кајдараци
Вид збор: Именка, машки род
Мало, плоснато камче за игра; вид игра со камче.
Англиски: stone Турски: kaydırak
Употреба: Архаизам
Примери:
Ќе играме ли кајдарак?
Изведенки
кајдараче ср.
мн. кајдарачиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи