а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајгана

мн. кајгани
Вид збор: Именка, женски род
Јадење од изматени, пржени јајца.
Англиски: scrambled eggs Турски: kaygana Албански: omëletë, kajganë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Кајгана со сирење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи