а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајакарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Спортска дисциплина, веслање со кајаци и со кануа.
Англиски: kayak
Употреба: Спорт
Примери:
Љубовта кон кајакарството и по 40 години не го напушта познатиот струшки кајакар Чуркоски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи