а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашмир

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45614
Вид убава, сјајна и мека волнена ткаенина.
Англиски: cashmere
Примери:
Жената носеше шал од бел кашмир.
Изведенки
кашмирски прид.
кашмирскиот
Пример: Кашмирски фустан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК