а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашлица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9032
Често и силно кашлање; болест која се одликува со ваква појава.
Англиски: coughing bout
Употреба: Медицина
Примери:
Димот го тераше на кашлица и го штипеше по очите.
Кујничето ти е студено, кашлицата пак ќе ти се поврати.
Изрази
(мед.) Црна (голема, магарешка) кашлица - заразно заболување на слузницата на дишните органи.
(разг.) Мачкина кашлица - ситна работа.
Изведенки
кашличиште ср.
(едн.)
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК