а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашла

кашлаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7103
1. Силно и со карактеристичен звук исфрла воздух од белите дробови, обично при надразнување на слузницата од дишните органи.
Англиски: cough Албански: kollë
Употреба: Медицина
Примери:
Повторно го слушна стариот како кашла во одајата.
2. Произведува звук сличен на кашлица.
Англиски: cough Албански: kollitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Камионот долго кашлаше додека пак не забревта.
Изведенки
кашлање ср.
глаг. им.