а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашла

мн. кашли
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што зимно време престојува и пасе стоката, обично овци и кози; зимско пасиште.
Албански: kullotë dimri
Употреба: Земјоделство
Примери:
Не му дадоа да се приближи до конакот и кашлата.
Кашлите му се простираа од Лабаново до Биток.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи