а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашкав

кашкавиот
Вид збор: Придавка
Што е каллив, валкан, нечист.
Англиски: dirty
Примери:
Работеше во дворот и облеката му беше кашкава.
Изведенки
кашканица ж.
мн. кашканици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК