а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашкавал

кашкавалот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11092
(само едн.) Bид тврдо жолто сирење.
Англиски: hard cheese Турски: kaşkaval Албански: kaçkavall
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој купи пита кашкавал.